Winners of the 2018 Performing Arts WA Awards revealed

The winners of the 2018 Performing Arts WA Awards were announced at the State Theatre of Western Australia last night, and we would like to congratulate Gavin and Grayson and the team at The Farm and Raewyn and the Co3 Australia team for their wins for Frank Enstein.

Frank Enstein picked up two awards:

– BEST DIRECTOR AND CHOREOGRAPHER for Grayson Millwood & Gavin Webber from The Farm
– BEST NEWCOMER for Luci Young who has been a member of the Co3 Youth Ensemble

We are working with The Farm and Co3 to produce a national tour of Frank Enstein in 2021. In this innovative dance theatre show for young people, Luci and fellow newcomer William Rees were joined by Co3 company dancers created a funny and moving show that champions self-acceptance and diversity.

Congratulations to all the winners and nominees. See the full list below.

Luci Young and William Rees in Frank Enstein

Theatre

BEST MAINSTAGE PRODUCTION
You Know We Belong Together – A Black Swan State Theatre Company, Perth Festival and DADAA Co-Production

BEST INDEPENDENT PRODUCTION
Frankie’s – The Blue Room Theatre & Variegated Productions

BEST NEW WORK
Julia Hales – You Know We Belong Together 

BEST NEWCOMER
Assassins & Summer of the Seventeenth Doll – Black Swan State Theatre Company

BEST SUPPORTING ACTOR (MALE)
Will O’Mahony, Assassins – Black Swan State Theatre Company

BEST SUPPORTING ACTOR (FEMALE)
Morgan Owen, Court My Crotch – The Blue Room Theatre & FUGUE

BEST ACTOR IN A MAINSTAGE PRODUCTION (MALE)
Kelton Pell, Summer of the Seventeenth Doll – Black Swan State Theatre Company

BEST ACTOR IN A MAINSTAGE PRODUCTION (FEMALE)
Amy Mathews, Summer of the Seventeenth Doll – Black Swan State Theatre Company

BEST ACTOR IN AN INDEPENDENT PRODUCTION (MALE)
St John Cowcher, Frankie’s – The Blue Room Theatre & Variegated Productions

BEST ACTOR IN AN INDEPENDENT PRODUCTION (FEMALE)
Frieda Lee, The Inconsequential Lives of Little Fish – The Blue Room Theatre & Frieda, Sam & Friends

BEST DIRECTOR OF A MAINSTAGE PRODUCTION
Adam Mitchell, Summer of the Seventeenth Doll – Black Swan State Theatre Company

BEST DIRECTOR OF AN INDEPENDENT PRODUCTION
Scott McArdle, Josephine! – The Blue Room Theatre Summer Nights & Second Chance Theatre

Dance

BEST PRODUCTION
Dust on the Shortbread – Anything Is Valid Dance Theatre

BEST NEW WORK
Dracula, Krzysztof Pastor – West Australian Ballet

BEST NEWCOMER
Luci Young, Frank Enstein – The Farm in collaboration with Co3 Australia

BEST PERFORMER (MALE)
Oscar Valdés, La Sylphide – West Australian Ballet

BEST PERFORMER (FEMALE)
Ella-Rose Trew, WA Dance Makers Project – Co3 Australia

BEST DIRECTOR OR CHOREOGRAPHER
Grayson Millwood & Gavin Webber, Frank Enstein – The Farm in collaboration with Co3 Australia

Theatre and Dance Production award winners

BEST SOUND DESIGN
Eden Mulholland, In-Lore Act II as part of WA Dance Makers Project – Co3 Australia

BEST LIGHTING DESIGN
Joe Lui, Love/Less –  Kynan Hughes & MoveMe Festival

BEST STAGE DESIGN
Hir –  Black Swan State Theatre Company

BEST COSTUME DESIGN
Charles Cusick Smith,  Dracula – West Australian Ballet

BEST COMPOSITION OR ARRANGING
Michael Brett, Dracula – West Australian Ballet

In everything we do, we acknowledge that we live on Aboriginal land and constantly learn from the wisdom of our First Peoples.

Where we are and the history that precedes us informs how we work and how we move forward.